26.10. - 30.10.2020
Тема: Молюски. Особливості будови, способу життя.
Хід уроку
І.Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних
знань учнів
1.
Термінологічна
відгадайка
1. Наука, яка визначає
місце організму в системі органічного світу.
2. Інша назва
таксономічної одиниці.
3. Суспільні комахи,
«приручені» людиною.
4. Поживні
речовини у членистоногих транспортуються по тілу рідиною … .
5. Найвища систематична
категорія.
6. І циклоп, і креветка, і
краб та омар - це …
7. Ці таксони об’єднуються
в царства
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
м |
о |
л |
ю |
с |
к |
и |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2. Асоціативний
кущ
Для початку висловлюють свої асоціації щодо поняття
«молюски». Усі відповіді записуються до «асоціативного куща», який зображено на
дошці.
Можливі варіанти відповідей учнів: мають черепашку, тверді, м’які, слизькі,
різнокольорові, повільно рухаються, водяні, наземні тощо.
Молюски. Визначальні ознаки будови, біологічні
особливості, середовища існування. Класи Черевоногі та Двостулкові молюски
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
У морі і на суходолі молюсків бачимо доволі.
Планети мешканцями здавна були,
Про
деяких кажуть, ніби розумні вони.
Тож
потрібно їх нам краще пізнати
І тему
“Молюски” активно вивчати
– Розгляньте зображення та визначте спільні ознаки, які
характерні для цих тварин.
Тіло несегментоване, більшість мають захисну черепашку,
двобічносиметричні (деякі види асиметричні), більшість видів мають голову.
Розповідь
учителя
Молюски –
природні компоненти, які постійно є довкола нас. Відомо понад 130 тис.
сучасних видів молюсків, з них в Україні — понад 600 видів. Серед молюсків є
хижаки, рослиноїдні види, форми, що живляться, відфільтровуючи з води поживні
частки, а також паразити тварин. Деяких із них ми бачимо постійно, у садах і
лісах, на полях та городах, інших – лише у відповідних екологічних умовах: у
річках та озерах, у морі і на його узбережжі.
ІV. Засвоєння нового матеріалу
Загальна характеристика молюсків. Ознаки будови, які
відрізняють молюсків з-поміж інших тварин Розповідь учителя
·
Тіло більшості молюсків складається з голови, тулуба та ноги. Нога являє
собою виріст черевної стінки тулуба і служить для пересування, ловлі здобичі,
прикріплення, закопування в ґрунт.
·
Характерна особливість молюсків — наявність черепашки.
·
Із внутрішнього боку до черепашки прилягає шкірна складка — мантія.
·
Простір між мантією і тілом називається мантійною порожниною. У порожнині
знаходяться зябра, а також у неї відкриваються отвори органів виділення та
анальний отвір.
•
Кровоносна система незамкнена, складається із серця (два- або трикамерного)
та судин.
•
Органи дихання –зябра (у водяних видів) та легеня у наземних видів і
деяких водяних (наприклад, ставковика великого).
•
Наявність у багатьох молюсків радули, або тертки, призначеної для
захоплення і перетирання їжі.
•
Органи виділення – нирки (у більшості видів нирка одна, у деяких – дві).
•
Нервова система розкидано-вузлового типу.
•
Більшість – гермафродити, є роздільностатеві види.
V. Формування практичних
умінь
Лабораторне дослідження
Тема.Будова черепашки (мушлі) черевоногих та
двостулковихмолюсків.
Мета:дослідити особливості будови мушлі молюсків різних
класів.
Обладнання: мушлі молюсків: беззубки, перлівниці,
виноградного слимака тощо.
Хід дослідження
1.
Розгляньте молюсків
2.Розгланьте черепашки двох молюсків.
Встановіть ознаки подібності та відмінності. Результати досліджень запишіть у
таблицю «Порівняльна характеристика черепашок молюсків»
|
Ознаки |
Назва молюсків |
|
|
|
||
|
Форма мушлі (черепашки) |
||
|
Забарвлення мушлі: зовнішній шар (роговий) середній
шар ( фарфоровий) внутрішній шар (перламутровий) |
||
|
Наявність і кількість
річних кілець |
||
|
Симетрія мушлі |
||
1.
Зробіть висновок.
VІ. Осмислення об’єктивних зв'язків у вивченому
Термінологічний ланцюжок. ( учні
повинні з’єднати терміни, вивчені на уроці з їх визначеннями).
VIІ.
Підбиття підсумків уроку, виставлення оцінок
7.1. Завдання для всього класу.
Опрацювати
відповідний параграф підручника
7.2. Індивідуальні та творчі завдання (на вибір).
1. Підготувати повідомлення про
молюсків-рекордсменів
2. Підготувати повідомлення про головоногих молюсків.
3. Розв’язати біологічну задачу
Товщина і міцність
черепашки у морських молюсків різна. Особливо міцну й товсту черепашку мають
панцирні молюски, що живуть в смузі прибою. Поясніть, із чим пов’язана різноманітність
черепашок у молюсків?
Тема уроку: Паразитичні безхребетні тварини.
Урок-узагальнення з теми «Кишковопорожнинні. Кільчасті черви. Членистоногі.
Молюски»
1. Організаційний
момент
♦ За якими ознаками тварин відносять до молюсків?
♦ Які особливості зовнішньої будови молюсків?
♦ Які особливості притаманні черевоногим молюскам?
♦ Яке значення молюсків в природі?
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Паразитизм - це форма міжвидових взаємовідносин двох організмів, при яких організм
використовує інший або в якості середовища проживання, або в якості джерела
їжі. Паразитизм — це біологічне явище
такого співіснування організмів, за якого паразит харчується в організмі
хазяїна, завдаючи йому шкоди, але не вбиваючи його.
За способом паразитування
тварин-паразитів можна поділити на дві великі групи. Зовнішні паразити паразитують, прикріплюючись до зовнішніх покривів тварини-хазяїна(блохи,
воші).
Екзопаразити.) Внутрішні
паразити паразитують, проникаючи всередину організму тварини-хазяїна. Паразити, що мешкають
в порожнинах тіла - тканинах (гельмінти). Паразити, що мешкають в крові
(малярійний плазмодій).(Ендопаразити)
Внутрішнім паразитам доводиться
забезпечувати власну стійкість до дії імунної системи та травних ферментів (для
тих, хто живе в травній системі) хазяїна.
Значною перевагою таких
паразитів є добрий захист від умов навколишнього середовища завдяки тому, що
тварина-хазяїн підтримує в стабільному стані параметри свого внутрішнього
середовища.
Паразити можуть бути тимчасовими,
коли організм господаря піддається нападу на короткий строк або на час
харчування (клопи).
Є й
постійні паразити; до них відносяться найпростіші – малярійний плазмодій,
дизентерійна амеба, плоскі черв'яки, аскариди , членостоногі (воші),
чесоточний зудень.
2. Паразитичні
черви
Паразитичні черви одержали загальну назву —
гельмінти. Наука, що вивчає паразитичних червів, називається гельмінтологією. (Записати
визначення терміну в зошит).
Найбільш поширені групи внутрішніх паразитів
Сисуни
(Трематоди)
Паразитичні плоскі черви, що є
паразитами людини й деяких інших хребетних. Характерна ознака класу —
наявність двох присосків. Війки на тілі відсутні, зовнішні покриви
ущільнені.
Життєвий цикл складний, включає основного й одного-двох проміжних хазяїв.
Те покоління паразита, що розвивається в проміжному хазяїні, розмножується
нестатевим способом, а те, яке розвивається в остаточному хазяїні,
розмножується статевим способом.
Типовий
представник Печінковий сисун: основні хазяї — велика рогата худоба, свині, людина; проміжний
хазяїн — молюск малий ставковик.
Стьожкові черви
(Цестоди)
Паразитичні плоскі черви, що є паразитами людини й деяких інших хребетних. Характерна ознака класу — довге
стрічкоподібне тіло, що складається з голівки з органами прикріплення, шийки й
окремих члеників. Війки на тілі відсутні, зовнішні покриви ущільнені, травна
система відсутня. Життєвий цикл найчастіше складний, включає основного й
одного-двох проміжних хазяїв.
Типовий представник Бичачий ціп’як: основний хазяїн — людина; проміжний хазяїн — велика рогата худоба.
Паразитичні
круглі черви
Нематоди, що паразитують на рослинах
(фітопатогенні нематоди)
Частіше це вільноживучі види.
Багато які з них можуть проникати в тканини рослин. Типовими представниками є
галлова нематода (спричиняє утворення галлів), бурякова нематода й стеблова
нематода картоплі.
Нематоди, що
паразитують на людині й тваринах. Часто
видоспецифічні паразити з простим циклом розвитку. Кінська, свиняча й людська
аскариди паразитують відповідно на коні, свині й людині. Зараження відбувається
в результаті потрапляння яєць у травний тракт. Подібний життєвий цикл має
гострик, що паразитує на людині.
3 Пристосування
до паразитизму.
Визначаємо риси пристосування до паразитизму (записати в зошити висновки):
—наявність захисного покриву (кутикули) на тілі паразита, що перешкоджає
перетравлюванню соками хазяїна;
—різноманітні органи прикріплення до тіла хазяїна: присоски, гаки та ін.;
—регресивний розвиток нервової системи й органів чуття;
—просто влаштована травна система або її відсутність;
—надзвичайно висока плідність;
—ускладнення циклу розвитку, що полягає в чергуванні способів розмноження й
зміні хазяїв.
Методи боротьби
та профілактика зараження паразитичними організмами.
складання пам’ятки:
1.Виявляти і лікувати хворих людей з обов’язковим знезараженням фекалій.
2.Сирі фрукти і овочі перед вживанням обдавати окропом.
3.Не пити сиру воду з рік чи озер.
4.Вести боротьбу з мухами.
5.Не використовувати м’ясо, яке не пройшло ветеринарно-санітарного
контролю.
6. Піддавати термічній обробці м’ясо.
7.Дотримуватися правил особистої гігієни.
8.Проводити санітарно-просвітницьку роботу серед населення
Завдання для перевірки знань з теми
Варіант
1
Виберіть одну правильну відповідь.
1. Паразитичним червом є: а) блоха; б) кліщ;
в) аскарида.
2. Шість ходильних кінцівок і одну пару
вусиків має: а) тарган; б) каркурт; в)
річковий рак.
3. Жалкі клітини має: а) виноградний
слимак; б) кораловий поліп; в) травневий хрущ.
Напишіть
«так», якщо ви згодні із наведеним твердженням, або «ні», якщо не згодні:
4.Більшість
ракоподібних живе у воді
5.Дощові
черви зменшують родючість ґрунтів
6.Виноградний
слимак є головоногим молюском
7. Дайте визначення. Паразит — це______.
8. Дайте відповідь на запитання.
Яке значення для людини мають двостулкові
молюски?
Варіант
2
Виберіть одну правильну відповідь.
1. Паразитичним павукоподібним є: а)
блоха; б) кліщ; в) аскарида.
2. Вісім ходильних кінцівок і жодної пари
вусиків має: а) тарган; б) каркурт; в) річковий
рак.
3. Черепашку має:а) виноградний
слимак; б) кораловий поліп; в)
травневий хрущ.
Напишіть
«так», якщо ви згодні із наведеним твердженням, або «ні», якщо не згодні:
4 Більшість павукоподібних живе у воді
5 Дощові черви збільшують родючість ґрунтів
6 Восьминіг є головоногим молюском
7. Дайте визначення. Комахи з повним перетворенням —
це_________________
8. Дайте відповідь на запитання.Яке значення
для людини мають головоногі молюски?
6. Підбиття підсумків уроку
7. Домашнє завдання
7.1. Завдання для всього класу.
Підручник §22
7.2.
Індивідуальні та творчі завдання.
Підготувати цікаві факти про хрящових риб (особливості
розмноження, поведінки тощо).
26.10 - 30.10.2020
ГЕОГРАФІЯ 7А, 7Б.
Тема уроку: Географічне
положення. Дослідження та освоєння Африки. Практична робота №2. Визначення географічних координат крайніх
точок та протяжності материка з півночі
на південь та із заходу на схід.
Хід уроку
І.Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і
навичок
Географічна
розминка (без використання карт)
Учні
відповідають на запитання:
1.Материк це…
2.Частина світу це.)
3.Назвіть материки
(за площею від найменшого до найбільшого).
4.Який
материк складається з 2-х частин світу?
5.Яка
частина світу складається з двох материків ?
6.Океан
- ..
7.Назвіть
океани від найбільшого до найменшого
ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
учнів
Перший материк, який ми будемо вивчати це……Давайте разом
визначимо, що ж це за материк. Вивчаючи
загальну географію, ви вже познайомились з великою
ділянкою суходолу, другим
після Євразії за площею
материком. Вам відомо, що —
це не тільки
материк, але й
окрема частина світу, найбільший
уламок стародавньої Гондвани.
«Приваблива мета»
1.Найжаркіший
материк світу.
2.Тут
протікає найдовша річка світу Ніл.
3.Найбільша
пустеля світу Сахара.
4.Найбільша
тварина суходолу – слон.
5.Найглибша
річка світу – Конго.
6.Озеро
Вікторія – друге за величиною прісноводне озеро світу.
7.Батьківщина
таких культур : буряки, цибуля, капуста, кавуни.
8.Тут
знайдені перші найдавніші останки людей.
Так, це
Африка.
«Афора» (фінікійське) — «той, що відокремився». «Фарака» (арабське) — «розділення». «Авриг», «африк» — назва арабських племен Північної
Африки. «Афрос»
(давньогрецьке) — «піна». «Африкус» «Афріа» (латинське) — «безморозна»
Чому материк отримав таку назву ? Чи вплинуло його розташування на
Землі на його назву? Про дослідження та
освоєння Африки ви дізнаєтесь на
сьогоднішньому уроці.
IV. Вивчення нового матеріалу
1.Географічне
розташування материка.
Практична робота №2. Визначення географічних координат крайніх
точок та протяжності материка з півночі
на південь та із заходу на схід.
2..Дослідження
та освоєння Африки.
1.Дослідження
географічного положення материка.Практична робота №2.
1.Розташування
материка щодо екватора,найбільша його протяжність з півночі на південь.
2.Півкулі
й географічні пояси , у яких лежить материк.
3.Крайні
точки материка
4.
Протяжність материка із заходу на схід; розташування щодо Гринвіцького
меридіана.
5.Океани
та моря, морські течії, що омивають материк.
6.Інші
найблищі материки й шляхи сполучення з ними.(план записати в зошит)
1.«Мозковий штурм»
Завдання 1.
Вставити пропущені в тексті слова.
Африку
екватор перетинає
приблизно ________________; більша частина лежить між _________________,
тому це найспекотніший материк на Землі; початковий меридіан перетинає Африку
на _______________,
тому більша частина материка лежить у
_______________ півкулі. Африка – єдиний материк, який
водночас знаходиться в
усіх __________________ Землі.
Крайня ___________ точка – мис Рас - Енгела , крайня ________ точка – мис Агульяс (Голковий),
крайня ____________ точка – мис Альмаді,
крайня ________ точка – мис
Рас-Гафун. Площа материка
- _________ млн. км2. Африку
омивають води_______
океанів: на заході — _______________, на
сході — _____________. На
півночі материк має вихід до
_____________ моря, яке
зв’язане __________________ протокою з _____________
океаном. На північному сході має
вихід — до ____________ моря, з’єднаного _____________ та _____________ затокою з Індійським океаном. Від
Європи Африку відокремлює _________ протока,
а від Азії
— ______________ канал.
Єдина велика затока — ________, є
тільки один великий острів — _____________, що
відокремлюється від материка
______________
протокою, та один
великий півострів — ________________.
Завдання 2
Визначте
географічні координати
крайніх точок Африки.
Північна
точка – мис Рас-Енгела
Південна
точка – мис Агульяс (Голковий)
Західна
точка – мис Альмаді .
Східна
точка – мис Рас-Гафун
Завдання для групи 3
Знаходимо
відстань з півночі на південь по 20˚східної довготи, та відстань із заходу на
схід вздовж північного тропіка та південного тропіка.
Північ
- Південь
32опн.ш. +35опд.ш.
= 67 о 111км х 67 о = 7437км
Захід - Схід
16о +36о =52 о 101,8км х 52 о =5293,6 км
(Пн. тропік)
35о - 14о = 21о 101,8 х 21 о = 2137,8 км (Пд. тропік)
1. Визначте за картою атласу головні теплі й
холодні течії біля узбережжя Африки. (На
формування природи Африки суттєво впливають
океанічні течії біля ЇЇ берегів. Так, існування суворої берегової пустелі Наміб на південно-західному узбережжі
континенту викликане холодною Бенгельською течією. Внаслідок впливу холодної Канарської течії безводні простори
пустелі Сахара підходять до
самого океанічного узбережжя на північному заході Африки.
Натомість теплі течії — Гвінейська та
Мозамбіцька — сприяють
формуванню вологої погоди відповідно на західному та
південно-східному берегах Африки.)
2. Наступний етап
(робота з картою ) - самостійне
опрацювання питання щодо берегової лінії, нанесення на
контурну карту океанів і морів, що омивають материк; затоки, протоки,
півостровий острови, що прилягають до материка; течії, що оточують( крайні точки материка, моря - Середземне, Червоне, затоки - Гвінейська, Аденська, протоки - Мозамбіцька, Гібралтарська, Баб-ель-Мандебська, острів Мадагаскар, пів острів Сомалі.)
2.Дослідження та освоєння
Африки.
Демонстрація відео «Дослідження та освоєння Африки»
(
автор Майя Романова.Опубліковано 25.10.2017 року.
https://www.youtube.com/watch?v=bzbQAYpvWhg)
Під час перегляду
відео учні уважно слухають та записують дані
до таблиці.
|
Періоди досліджень |
Дослідники |
Результати досліджень |
|
1487—1488 рр. |
Бартоломеу Діаш |
Плавання вздовж західних берегів Африки до мису
Доброї Надії |
|
1497—1499 рр. |
Васко да Гама |
Подорожуючи до Індії дісталася південних берегів
Африки |
|
1840—1873 рр. |
Англійський
місіонер Давід Лівінгстон |
Здійснили
плавання річкою Замбезі, відкрили водоспад Вікторія, нанесли на карту озера
Ньяса, Танганьїка, перетнули пустелю Калахарі |
|
1847—1848 рр |
Український
мандрівник і дипломат Єгор Ковалевський |
Досліджував
Північно-Східну Африку, робив картографічні зйомки |
|
70—80-ті рр. ХІХ ст. |
Російський
учений Василь Юнкер |
Мандрував Єгиптом,
перетнув Лівійську пустелю, вивчав Ніл, природу Центральної та Східної Африки |
|
1874-1888рр. |
Експедиція англійського дослідника Генрі Стенлі |
Обстежувала внутрішні райони
Центральної Африки |
|
1926-1927рр. |
Російська експедиція під
керівництвом Миколи Вавилова |
Працювала у Північно-Східній
Африці, збирала зразки культурних рослин, вивчала техніку землеробства
африканців |
V. Узагальнення
і систематизація знань.
Дати відповідь на тести.
1.Хто відкрив морський шлях до Індії
обігнувши Африку ?
а) Генрі Стенлі
б) Фернан Магеллан
в) Васко да Гама
г) Бартоломеу Діаш
2.Які океани омивають береги Африки
а)
Тихий та Індійський
б) Атлантичний та Північний льодовитий
в) Атлантичний та Індійський
г) Атлантичний та тихий
3. Першим дослідником внутрішніх районів Африки
був:
а) Давид Лівінґстон
б) Генрі Стенлі
в) Васко да
Ґама.
4. Крайньою південною точкою Африки є:
а) мис Доброї Надії
б) мис Аґульяс
в) мис Рас-Енґела
5.З якими материками межує Африка:
а) Північна Америка
б) Євразія
в)Австралія
6.Найбільший острів біля берегів Африки
а) Занзібар
б) Сокотра
в) Мадагаскар
г) Сомалі
7.Яка протока відділяє о.Мадагаскар
від Африки ?
а) Гібралтарська
б) Гудзонова
в) Суецька
г) Мозамбіцька
8 . Яке
твердження є правильним?
а) Африка – найжаркіший континент
б) Африка – найбільший континент
в) Африка – найсухіший материк
9 Крайньою північною точкою Африки є:
а )мис Доброї Надії
б) мис Аґульяс
в) мис Рас-Енґела
10.Який канал з’єднує Червоне море з Середземним ?
а) Панамський
б) Суецький
в) Каїрський
VI. Підсумок уроку.РефлексіяVIІ. Домашнє
завдання
1.Підручник,опрацювати § 12, ст. 44-46
2.Випереджальне : (окремим учням)
підготувати повідомлення про особливості
формування рельєфу Африки та поширення корисних копалин.
3.Скласти кросворд. «Географічні
об’єкти Африки » (10 запитань).